Burun Estetiği Ameliyatı

burun estetiği ameliyatı

Burun Estetiği Ameliyatı

Burun Estetiği Ameliyatı Hangi Durumlarda Gereklidir?

En sık burun estetiği ameliyatı sebebi nefes alma sorununa yol açan septum deviasyondur.Bazen fiziksel yani estetik, bazen de anatomik problemler nedeniyle burun ameliyatlarına ihtiyaç duyabiliyoruz.

Burun Estetiği Ameliyatı Olmanın Avantajları Nelerdir?

Rinoplasti hem estetik hem de işlevsel özellikleri düzeltme imkanı sunan plastik cerrahi türlerinden birisidir. Tüm dünyada hem sağlık hem de estetik nedenler ile yapılan en yaygın operasyon türüdür. Rahat nefes alma, daha iyi uyku, hastanın kendini daha iyi hissetmesi gibi faydaları bulunmaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Halsizlik olacağı için hastalar birkaç gün sosyal yaşamlarına ara vermelidirler. Burun kanalları kapatılmış olacağından sürekli ağzından nefes alan hastanın ağız kuruluğu, dudak çatlaması gibi problemklerle karşılaşması söz konusudur. Bu sebeple bol sıvı tüketmeleri gerekmektedir. Hastalar başları dik olacak şekilde, çift yastık ile yatmalıdırlar. Burun temizleme konusunda hassas olunmalı, doktorun verdiği sprey ile hassas bir şekilde temizlenmelidir. 2 ay booyunca gözlük kullanmamaları ve 2 hafta boyunca spor yapmamaları gerekmektedir.

Estetik Burun Ameliyatı Sonrası Burun Tıkanıklığı veya Burun Ucu Düşmesi Riski Var mı?

Tabiki bu riskler bulunmaktadır. Bu nedenle bir estetik burun ameliyatı planlamadan önce burun içerisinin ayrıntılı olarak ele alınması gerekir. Rutin burun içi endoskopik muayenemiz sırasında, burun girişinden geniz boşluğuna kadar tüm yapıları değerlendirebiliyoruz. Eğriliğin yerini, şiddetini ya da burun etinin boyutlarını, sinüs kanallarının durumunu ve genizdeki bir oluşumu bu muayene sırasında görebiliyoruz. Buradan elde ettiğimiz bulgulara dayanarak sinüslerin içlerini de incelememizi sağlayan filmler isteyebiliyoruz. Bu ön değerlendirmeler bizlere, sonradan tıkanıklığa yol açabilecek durumlar için ameliyat sırasında önlem alabilme avantajı sağlıyor.

Burun Estetiği Zor Bir Ameliyat mı?

Estetik operasyonlar kapsamında yapılan operasyonlarla kıyaslandığında, bunların arasında en zor olarak kabul edileni burun estetiğidir. Burun estetiğindeki işlemler burun dokusundaki kemik, kıkırdak ve yumuşak dokulara müdahale şeklinde gerçekleşir. Bu her ameliyatta aynı şekilde olur. Fakat herkes için farklı oranlarda uygulanır. Hastaların bir kısmında doku ilavesi yapılır, bazılarında doku eksiltmesi yapılır. Bunların yapılma oranı bile farklıdır. Kişinin yüz yapısına uygun derecede değişim gerçekleştirilir. Hem hastanın istekleri yerine getirilir, hem de estetik olan yüzüne yakışan burun oluşturulur. Yapılan her değişimin estetik yansıması olması gerekir.

Kişinin Yüzüne Yakışacak Burun Şekli Nasıl Belirlenir?

Estetik cerrahide başarılı burun estetiğinin olmazsa olmazı doğal görünen burundur. Şayet bir burun, ameliyat sonrası doğal görünüyorsa ve ameliyat olduğu belli değilse bu operasyon başarılı olmuştur.Burun işlevi olan bir organdır ve bu işlevlerden en önemlisi nefes almadır. Ameliyat sonrasında burnun tüm işlevleri korunmalıdır. Başkasında güzel duran yakışan bir burun sizin yüzünüzle uyumlu olmayabilir. Bu sebeple kişiye özel tasarım ve tabii ki sonrasında kişiye özel operasyon yapılmalıdır.

Burun Estetiği Operasyonu Her Yaşta Yaptırılabilir mi?

18 yaş öncesinde birçok estetik operasyonu, doktorlar tarafından önerilmemektedir ve bunun da iki nedeni vardır. Birinci nedeni; gençlerin henüz fiziksel gelişimlerini tamamlamadıkları nedeniyle yapılacak olan işlemler sonucu, uzun sürede elde edilecek ve ideal bir sonuca ulaştıracak sonucu elde etmenin zor olması. İkinci nedende; bu yaştaki gençlerin henüz ruhsal olgunluğa erişmemiş olmalarıdır. Gençlerin ruh hallerinin inişli çıkışlı olması ve beden algılarının da sürekli değişmesi, çok önemli bir nedendir. Geriye dönmenin imkansız olduğu estetik ameliyatından sonra, gencin sonucu nasıl karşılayacağını kestirmek zordur. Gençler, bu dönemde abartılı tepki verebilir ve sonuçtan memnun kalmayabilirler.