Kulakta İşitme Kaybı Tedavisi

işitme kaybı tedavisi

Kulakta İşitme Kaybı Tedavisi

İşitme kaybı bir hastalık olmayıp başka hastalıkların bir belirtisidir. Bu nedenle işitme kaybının tedavisi de altta yatan hastalığın tedavisiyle olmaktadır. Dış kulak yolundaki kulak kiri ya da yabancı cisimlerin tedavisi bunların çıkarılmasıdır.

Dış ve Orta Kulak ile İlgili İşitme Kayıpları

Orta kulak iltihapları genellikle antibiyotik ya da diğer ilaçlarla tedavi edilir. Kronik orta kulak iltihaplarında tedavi genellikle ameliyattır. Orta kulaktaki üzengi kemikçiğinin kireçlemesine bağlı gelişen otoskleroz adı verilen hastalıkta üzengi kemiği çıkarılarak yerine protez takılır. Dış ve orta kulak problemleri medikal veya cerrahi yolla etkili bir biçimde düzeltilebilmektedir. Önerilen tedaviler geciktirilmemelidir. Eğer medikal ve cerrahi yöntem ile düzeltilemez ise işitme cihazları, orta kulak implantı ya da kemik iletimli implant ile kolaylıkla kompanse edilebilir.

İç Kulak ile İlgili İşitme Kayıpları

İç kulak ile ilgili işitme kayıplarında, işitme kaybı genellikle kalıcıdır. Bu tür hasarlar genellikle sesin işitme sinirine aktarılmasında sorun olmasından kaynaklanır. İç kulağa bağlı işitme kayıpları genellikle medikal olarak tedavi edilememektedir. Hafif, orta ve ileri dereceli işitme kayıpları için işitme cihazları veya orta kulak implantları sıklıkla çözüm olabilmektedir. İleri ve çok ileri derecedeki işitme kayıpları için ise koklear implant önerilmektedir. Ancak işitme cihazı kullanımı ile işitme düzelmektedir.

Mikst tip işitme kaybı hem iç hem de dış veya orta kulaktaki sorunlardan kaynaklandığı için tedavisinde ilaç tedavisi, ameliyat, işitme cihazı, orta kulak implantı ya da kemik iletimli implant bulunmaktadır. Ancak tümöre bağlı işitme kayıplarında, işitme feda edilerek tümörün çıkarılması gerekebilir.