Normal Doğum Nedir?

Normal Doğum Nedir?

Normal doğum doğal doğumdur ve fizyolojik bir olaydır. Normal doğum bebeğin doğum kanalına girmesiyle başlar. Doğum anından 1-2 gün ya da 1 saat önceye kadar hafif kasılmalar başlar. Bu kasılmalar seyrektir. Kasılma sıklığının artması doğumun yaklaştığının habercisidir. Kasılma sıklığı 5 dakikaya çıktığında hastaneye gidilmelidir. Bir kanama ya da suyun gelmesi durumunda da hemen hastaneye gidilmelidir.

 

Normal Doğum Ne Kadar Sürer?

İlk kez doğum yapan bir kadında doğum genelde daha uzun sürer. İlk gebelikte doğum 10 saate kadar sürerken sonraki gebeliklerde ortalama 5-7 saat sürer.

 

Normal Doğumun Avantajları Nelerdir?

Normal doğumun en önemli avantajı annenin kendini daha çabuk toparlayabilmesidir. Bebek için baktığımızda ise normal doğum ile doğan çocukların solunum sıkıntılarının genellikle olmamasıdır.

 

Epidural Normal Doğum Nedir?

Ağrısız doğum, diğer adıyla epidural analjezi; normal doğum öncesinde anne adayının bel kısmından özel bir iğne ile girilerek omuriliği saran zarın dışındaki bölgeye takılan bir kateterden anestezik madde verilerek belden aşağısında ağrının hissedilmesinin engellenmesi olarak tarif edilebilir.

 

Sezeryan Doğum Sonrası İyileşme Ne Kadar Sürer?

1 ay sonra iyileşme sağlanacaktır.

 

Sezeryan Doğum İle Normal Doğum Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sezaryende ise annenin 2-3 gün hastanede yatması gerekir ve bebeğini beslemede sorun yaşayabilir. Normal yaşantısına dönmesi normal doğuma oranla daha uzun sürer. Normal doğumda bebekler solunum sorunu çekmezken sezaryende solunum sıkıntısı yaşayabilirler. Normal doğumda anne istediği kadar çocuk doğurabilir; sezaryende ise bu sayı sınırlıdır. Normal doğumda anne ve bebek arasındaki iletişim hemen sağlanır. Sezaryende bu iletişim için annenin kendine gelmesi beklenir. Her iki doğum tipinde de dikişlere pansuman gerekmektedir ve dikişlerin açılması iltihap kapması gibi riskler mevcuttur.