Polikistik Over Sendromu Nedir?

polikistik over sendromu

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polikistik over sendromu (PKOS) doğurganlık çağında en sık görülen hormonal bozukluktur. Yumurtaların serbest bırakılmasını sağlayan östrojen ve progesteron gibi hormonların üretilmesinde değişikliklere neden olur. Ayrıca bu sendrom, androjen hormonunu da etkiler.

Polikistik Over Sendromu Nedeni Nedir?

Polikistik over sendromu, genetik yatkınlık zemininde gelişir. Anne veya kız kardeşte Polikistik over sendromu olması, polikistik over sendromu gelişme riskini yüzde 30-50 oranında artırır. Androjen olarak isimlendirilen erkek tipi hormonların yumurtalıklarda (overlerde) yapımı ve kana salınımı artmıştır.

Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir?

  • Adet gecikmesi, adet düzensizlikleri
  • Yüzde ve vücutta istenmeyen tüylerde artış (hirşutizm)
  • Sivilcelenme (akne)
  • Ciltte yağlanma (sebore)
  • Saç dökülmesi (alopesi)
  • Kolay kilo alma, kilo vermede güçlük
  • Çocuk sahibi olamama (infertilite)

Tanı Nasıl Konur?

Bu hastalığın teşhis edilebilmesi için hastanın tıbbi geçmişi gözden geçirilmeli ve bazı kontrollerin yapılması gerekir. Yumurtalıklarda veya klitoriste iltihaplanma olup olmadığına bakmak için pelvis testi yapılmalıdır. Hastanın vücut kitle endeksine (BMI) ve abdomen bölgesinin ağırlığına ve ölçülerine de bakılır.

Hastanın polikistik over sendromu olup olmadığını öğrenmek için en önemli testlerden birisi de yapılan kan testleridir. Bu kan testleri sayesinde hastanın östrojen, testosteron gibi hormon seviyeleri, glikoz, lipidler, prolaktin ve tiroidine de bakılabilir.

Son olarak doktorlar vajinal ultrason veya pelvik laparoskopi önerebilirler. Hastanın diyabet, yüksek tansiyon, obezite ve yüksek kolesterol gibi bir tıbbi geçmişi varsa, bunlar da göz önünde bulundurulmalıdır.

Polikistik Over Sendromu Tedavi Süreci Nasıldır?

Tedavi hastanın yakınmalarına göre düzenlenir.

Aşırı tüylenme, erkek tipi hormon fazlalığı ve adet düzensizliği ile başvuran hastalarda bu sorunların ortadan kaldırılması için doğum kontrol hapları ve bazı erkek tipi hormon azaltıcı ilaçlar kullanılır. Bu tedavilerin hem etkinliğinin hem de olası istenmeyen etkilerinin değerlendirilmesi yönünden konunun uzmanı doktorların yer aldığı bir sağlık ekibinin takibi son derece önemlidir.

Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlarda hasta eğer obez ise yaşam tarzı değişiklikleri ile kilo verme kendiliğinden gebelik sağlayabilir. Bunun dışındaki durumlarda kısırlık tedavisinde ağızdan alınan ilaçlar, hormon iğneleri ve aralarında tüp bebek yönteminin de olduğu yardımcı üreme teknikleri kullanılır.