Rahim Filmi (HSG) Nedir?

Rahim Filmi (HSG) Nedir?

Rahim filmi (HSG), sperm ile yumurtanın buluşmasını sağlayan yol olan tüplerin ve bebeğin anne karnındaki yaklaşık 9 aylık hayatını geçireceği mekan olan rahim boşluğunun durumunu incelemek için çekilen röntgen filmidir.

 

Rahim Filmi Ne Zaman Çekilir?

Adet kanamasının bitiminden 3-4 gün içinde çekilmelidir. Bu dönemde rahim içi dokusu ince ve gebelik ihtimali düşüktür. Böylece hem filimlerin kalitesi artar hem de olası gebeliğe verilecek zararlar engellenmiş olur.

 

HSG (Rahim Filmi Çekimi) Ağrılı Bir İşlem Midir?

HSG çekilmesi kısmen ağrılı bir işlemdir. Ancak bu ağrı kısa süreli bir ağrıdır ve dayanılamayacak düzeylerde değildir. Ağrının şiddeti kişiye göre farklılık gösterir. Özellikle ilaç verilirken rahimde bu yabancı maddeye karşı reaksiyon ve kasılmalar olur. HSG (ilaçlı rahim filmi) çekmeden yarım saat önce oluşabilecek kramp tarzı ağrıları engellemek için bir ağrı kesici alınması tavsiye edilir.

 

İlaçlı Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

İşlem esnasında kadın röntgen masasına uzanır ve bacaklarını kendine doğru toplar. Doktor jinekolojik muayene esnasında kullanılan spekulum adı verilen aleti vajinaya yerleştirir. Vajina ve rahim ağzı bir solüsyon ile temizlendikten sonra rahim ağzı bir alet yardımı ile tutulur ve rahimi düz bir pozisyona getirmek için çekilir. Rahim ağzına ince bir katater yerleştirilir. Bu katater vasıtası ile sıvı rahim içine verilir. İlacın rahim ve tüplerden geçişi skopi altında gözlenir ve filmleri çekilir. Daha sonra yerleştirilen cihazlar sırası ile geri alınır ve işlem sonlandırılır. Tüm işlem 5-10 dakika kadar sürer.

 

İlaçlı Rahim Filminde Tüpler Kapalı ise Ne Yapmak Gerek?

Tüplerin tıkalı olduğu yargısı kesin olarak laparoskopi verilebilmektedir. Her iki tüpün de tıkalı olduğu net bir şekilde anlaşıldığında tüplerin ameliyatla açılması sağlanabilir.

 

Kadın 35 yaşın altında ise tüp bebek tedavisi denenmeden önce ameliyatla tüplerin açılması seçeneğinin değerlendirilmesi daha faydalı olacaktır. Zira tüpler ameliyatla açıldığında kadın, % 50 ihtimalle doğal yolla gebe kalabilecektir. Tüpler açıldığında sadece bir tane değil belli aralıklarla birkaç kez gebe kalmak ve bebek sahibi olmak da mümkün olacaktır. Ameliyatla tüpler açıldığında yeniden kapanabilme ihtimali olduğundan gebelik şansı % 50’dir. Bu sebeple de yaşı ileri olan kadınlarda ameliyatla zaman kaybetmek yerine direkt olarak tüp bebek tedavisi uygulanır.

 

İlaçlı Rahim Filmi Hangi Durumda İstenir?

En sık kullanım nedeni kısırlıktır. Görüntüleme tekniklerindeki ilerlemelere rağmen tüplerin geçirgenliğini en iyi gösteren yöntem hala HSG’dir.