Vertigo Nedir?

vertigo

Vertigo Nedir?

Vertigo nedir?

Vertigo bir rotasyon hareketidir. Bu durum, eşyaların hastanın etrafında bir eksen çevresinde dönüyor hissi veya gözler kapalı iken hastanın eşyalar etrafında dönüyormuş hissi olarak da tarif edilebilir. Vertigo bir hareket halisünasyonudur ve olmayan bir hareketin algılanmasıdır. Başlı başına bir hastalık değildir ancak pek çok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

Neden olur?

Stres dolu bir yaşam tarzı, sağlıksız beslenme, bağışıklık sisteminde çöküş, fazla tuz tüketimi ve az sıvı tüketimi gibi koşullar vertigo oluşumuna sebep olabilir.

Vertigonun Belirtileri nelerdir?

En belirgin belirtisi baş dönmesidir ve genellikle iç kulaktaki denge sisteminde ortaya çıkan bir sorundan kaynaklanmaktadır.

– Kulak hastalıklarına bağlı baş dönmesi beraberinde kulakta basınç hissi,
– Kulak çınlaması,
– İşitme azlığı,
– Bulantı-kusma,
– Kulak akıntısı,
– Gözlerde anormal hareketler gözlemlenebilir.

Her baş dönmesi vertigoyu işaret eder mi?

Ani başlangıçlı baş dönmesi şikayeti ile başvuran bir hastada ilk olarak yapılması gereken bu durumun santral (beyin kaynaklı) mı yoksa periferik (beyin dışı) mi olduğunu belirlemektir. Periferik kaynaklılar genel olarak daha iyi seyirlidirler. Periferik kaynaklı vertigo nedenleri en çok iç kulak ve orta kulak hastalıkları nedeniyle oluşmaktadır. Oysa santral kaynaklı bir baş dönmesi beyin kanaması, beyin enfarktüsü gibi acil müdahale ve hatta yoğun bakım gerektirebilir. Vertigonun sebebi bulunduktan sonra tedavisi ilgili hekimin muayene sırasında hastaya yaptıracağı basit bazı baş hareketlerinden, çeşitli medikal tedavilere ve gerektiğinde cerrahi tedaviye kadar uzanan geniş bir yelpazeyi kapsıyor.